Ключові факти про становлення сучасної морської піхоти

Ключові факти про становлення сучасної морської піхоти

Становлення морської піхоти за часів незалежності

Фундамент для створення морської піхоти України було закладено в лютому 1992 року. Тоді 880 окремий батальйон морської піхоти, що дислокувався в Севастополі, присягнув на вірність українському народові. Проте командування Чорноморського флоту РФ всіляко перешкоджало переходу морпіхів під юрисдикцію України. Зрештою командир батальйону майор Віталій Рожманов і його заступники були звільнені з посад, а сам батальйон розформували.

1 липня 1993 року, після створення Військово-морських сил України, в Севастополі сформували 27 окремий батальйон морської піхоти. До нього потрапили найкращі офіцери Чорноморського флоту, які захотіли служити Україні.

Окупація Криму

Після злочинної окупації Криму Росією у 2014 році до двох сотень морпіхів (близько третини) не зрадили присязі українському народові та стали основою сучасної морської піхоти України. Вони були передислоковані до Миколаєва.

У 2014 році з Криму на материк вийшли два батальйони морської піхоти – але у далеко неповному складі, чимало військовослужбовців залишилися на окупованому півострові. Йдеться про 1-й Феодосійський окремий батальйон морської піхоти та 501-й із Керчі, що на той час проіснував лише кілька місяців. Розмістилися в Миколаєві, де згодом почав формуватися новий підрозділ

Місто Миколаїв із 2014 року вважається неофіційною «столицею» морської піхоти. Нині там на базі навчального центру ВМС функціонує Школа морського піхотинця. До окупації Російською Федерацією Криму військово-морські спеціальності українські курсанти набували в Севастополі. Утім навіть там офіцерів-морпіхів не готували – в морську піхоту приходили з різних видів і родів військ.

Структура Морської піхоти України

До структури Морської піхоти України входять:

  • 35 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського (заснована 2018 року);
  • 36 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського (сформована 2015 року);
  • 406 окрема артилерійська бригада імені генерала-хорунжого Олексія Алмазова;
  • 32 реактивний артилерійський полк;
  • 503 окремий батальйон морської піхоти;
  • 140 окремий розвідувальний батальйон.

Процес розбудови морської піхоти триває: нещодавно були створені 37 і 38 бригади.

23 травня 2023 року Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Корпусу морської піхоти в Україні. Для функціонування корпусу морської піхоти необхідно створити повноцінну систему управління, мати комплект озброєння та підрозділи для виконання поставлених завдань. Формування корпусу розпочнеться ще до завершення повномасштабної війни.

Корпус морської піхоти має бути самодостатнім та повинен мати технічні спроможності захопити узбережжя, захопити плацдарм та просуватися вглиб захопленої території.
Командувач ВМС України, віцеадмірал Олексій Неїжпапа наголошує, що для повноцінного функціонування корпусу також необхідно мати десантні, протимінні кораблі, ударні безпілотники та інше.

Цікаві та маловідомі факти про морську піхоту

З однієї ротно-тактичної групи, яка у 2014 році вирушила виконувати бойові завдання на Сході України, морська піхота перетворилася на сучасний високомобільний рід військ із полігонами, навчальними центрами та командуванням.

Від 2018 року офіцерів за окремою спеціальністю «Управління діями підрозділів морської піхоти» готують на факультеті підготовки спеціалістів Десантно-штурмових військ Військової академії в Одесі. В жодному іншому військовому виші України такої військової спеціальності більше немає.

В останні роки 35 ОБрМП та 36 ОБрМП отримали власні імена – на честь контрадміралів часів Української Народної Республіки Михайла Остроградського та Михайла Білинського, які були творцями морської піхоти України в період Визвольної боротьби 1917-1921 років.

У 2018 році змінився колір беретів українських морпіхів: з чорного – на колір морської хвилі.

Гасло морської піхоти – Вірний завжди, що символізує вірність військовій присязі, самовіддану службу українському народові та готовність виконати поставлені завдання у будь-яких умовах.

На беретному знаку та стягові морської піхоти – зображення “окриленого” меча гетьмана Петра Сагайдачного, одного з покровителів морської піхоти, який воював з Московією та активно розвивав бойовий флот запорізьких козаків.

Морський піхотинець Віталій Скакун, який підірвав Генічеський міст на Херсонщині разом із собою, став першим Героєм України (посмертно), удостоєним цього звання після початку повномасштабної війни.

Про Волину та 36-у ОБрМП імені М. Білинського

36-а окрема бригада морської піхоти ЗСУ імені контр-адмірала Михайла Білинського героїчно обороняла Маріуполь, згодом витримуючи разом з іншими українськими підрозділами облогу Азовсталі.

Під час тих буремних подій майбутній ініціатор створення фонду Сталеві – Сергій Волинський (Волина), в.о. командира 36-ї бригади, став одним із символів незламності Маріупольського гарнізону.

Ще на початку квітня 2022 року Генштаб ЗСУ присвятив окрему заяву морпіхам, які на той момент вже 45 діб тримали оборону Маріуполя, хоча «більшість військових підручників кажуть, що підрозділ, який обороняється в повному оточенні, може витримати в сучасному бою не більше тижня».

Морпіхи разом із бійцями полку Азов, прикордонниками та іншими побратимами захищали Азовсталь до 20 травня 2022 року. Того дня Волина та інші командири останніми залишили оборонний рубіж після евакуації всіх підлеглих.

 

Сергій із багатьма іншими захисниками був етапований до колонії для військовополонених в Оленівці на Донеччині. Після цього довгий час перебував у Туреччині, куди був інтернований 21 вересня 2022 року за умовами обміну полоненими. Проте 8 липня 2023 року, на 500-й день після початку повномасштабного вторгнення, надійшла неочікувана звістка про повернення Волини та інших командирів Азовсталі на Батьківщину. Президент Володимир Зеленський особисто зустрічав Героїв України в Анкарі.

Станом на зараз новим командиром 36-ї бригади став Віктор Сікоза. Під його керівництвом оновлена бригада брала участь у визволенні Херсонської області восени 2022 року та продовжує виконувати надскладні бойові завдання на різних ділянках фронту.